Granola: cheap to make, expensive to buy

Let’s make granola! Tastes like oatmeal cookie dough as it warms and snitching a little each time you stir is a treat.

Read More

When you have money, you save money

I pinch pennies all the time to have them pile up to dollars. Having done that, I got to make my dollars save us hundreds more over the winter. Now that gas prices are soaring I’m even more thankful that I could spend money to save money.

Read More

Investing in our home instead of a wedding venue

Friday we attended a wedding that was at a lovely manor house. I checked their website and saw that Friday was less expensive, saving the family $800. Still, it cost $2000 and that’s not uncommon as a venue price.  We can’t pay that much.We’ve got seven more daughters and two sons to marry off, so…

Read More

A little rant about weddings

I’m doing my part as mother of 8 girls to challenge the culture’s thinking about weddings. Sure, it’s an important day and I want my daughters to feel beautiful and to enjoy the ceremony and the reception, but I think it’s getting out of hand. Regular working Americans are spending too much on fancy weddings…

Read More

Frugality- what is it really?

Frugality often evokes images of deprivation. I think that if it’s done right it should evoke images of security. It’s not being miserly; it’s making good use of resources. It’s not doing without; it’s having enough that you can be generous. It’s not saying “no” to everything: it’s making sure you can say “yes” to…

Read More

Free Clothes, Part 2

I look at my current outfit and realize I spent $1 on the new cashmere blend socks, maybe $12 on the shoes, and about $15 on the bra & panties. Microfiber blazer-zero, courduroys-zero, long sleeved tee #1-zero, longsleeved tee #2-zero. Some days the socks, shoes and undies are also free and my entire outfit cost…

Read More

Homeschooling on a Shoestring

HOMESCHOOLING ON A SHOESTRING Now that we have graduated four students, we have a set of books for every subject through high school. So, our future investment will be very low. At first we spent $500 on textbooks, teacher’s guides, computer software, and supplies each year, now it’s under $50. I’m teaching 6 students, from high school…

Read More

Paying for College….or Not

Elementary education is one thing, but what about college? If you just look at the numbers, a carpenter with 10 children can’t afford to send his children to college. But we have a plan and a source of money. The plan is this: we tell our children that we will send them to 2 years of…

Read More

Grocery Saving 101

How do I feed 10 people for under $500 a month? What I don’t do is stroll through the grocery store dropping everybody’s favorite foods into my cart. I also never run to the store for a missing ingredient for a recipe. If I’m out of something, I change plans or improvise. I use sales at the grocery store.…

Read More